کرونا و آموزش آنلاین

یکی از ابتدایی ترین اثرهای کرونا در آموزش هویدا شد همانطوری که می دانیم اولین بخشی که پس از کشف اولین مبتلایان کرونا ویروس در ایران، تعطیل شد، آموزش های رسمی اعم از مدرسه و دانشگاه بود. این تعطیلی طولانی مدت و نبود یک ساختار منسجم برای آموزش در خانه، والدین و دانش آموزان را نگران کرده است.

این نگرانی هم اما جدی است، اکنون بیش از یک ماه است که ساختار آموزش رسمی کشور تعطیل است، آموزش و پرورش و معلمان تلاش کردند که به هرطریقی شده، بخشی از آموزش ها را به دانش آموزان برسانند اما نبود زیرساخت ها در وزارت آموزش و پرورش سبب شد که این وزارتخانه تلویحا اعلام کند که شکست خورده است نه تلویزیون توانست جای مدرسه را بگیرد و نه ویدئوهای تلگرامی معلمان آنطور که بایید و شاید موجب یادگیری دانش آموزان شد. در این وسط کار به جایی رسید که حتی وزارت آموزش و پرورش رسما مبلغ پیام رسان های داخلی شدند اما بازهم کارساز نشد و آموزش همچنان اگر نگوییم تعطیل، نیمه تعطیل است.

نگرانی دانش آموزان و والدین آنها نیز به حق است به هر حال ساختارهای کتاب درسی به گونه ای است که بدون معلم امکان خودخوانی آنها وجود ندارد. معلم های خصوصی نیز امکان کلاس حضوری ندارند و در نتیجه دانش آموزانی هستند که بالاخره این نیم سال تحصیلی را به پایان می رسانند و ممکن است برای همیشه این مباحث را یاد نگیرند.

از طرفی برخی دانش آموزان، کنکوری هستند یا امتحانات نهایی دارند و شانس آنها برای حضور در دانشگاه و تحصیل در رشته های خوب نیز در گرو همین چند مدت است که از آموزش محروم شده اند.

و در نهایت مشخص نیست این بحران کی تمام می شود و اصلا آیا امکان تدریس تمام مباحث در پسا بحران وجود دارد و آیا اصلا دانش آموزانی که این مدت طولانی تعطیل بوده اند، این امکان را دارند که به فضای درس و مطالعه برگردند.

با یک روانشناس مشورت کنید: حل مشکلات آموزشی و تربیتی دانش آموزان (کلیک کنید)

ما توصیه هایی برای والدین و دانش آموزان داریم که از این بحران با آسیب کمتری در حوزه آموزش عبور کنند:

۱- فضای مطالعه را در خانه تعطیل نکنید، ترک عادت مطالعه سبب می شود که پس از پایان تعطیلات مدت زیادی زمان لازم باشد تا دانش آموز به فضای جدید باز گردد.

۲- بیخیال نباشید، اگر کودک شما در مقاطع تحصیلی پایین است یا رشته تحصیلی شما به گونه ای است که می توانید مباحث تخصصی را تدریس کنید، این کار را بکنید دقت کنید که حل کننده تمرینات دانش آموز نباشید، بلکه او را کمک کنید که مباحث را یاد بگیرد. باید ساعت مشخصی را روزانه به این امر اختصاص دهید و مانند یک معلم خسته نشوید.

۳- کلاس های آنلاین گزینه خوبی است اما دقت کنید که کلاس آنلاین با ویدئو آموزشی فرق دارد. کلاس یعنی امکان ارتباط دو سویه معلم و شاگرد، ولی در ویدئو این ارتباط یک سویه است. استارت آپ مکات در همه مقاطع تحصیلی کلاس آنلاین برگزار می کند.

همین الان رزرو کنید: کلاس های آنلاین مکات از ابتدایی تا دانشگاه (کلیک کنید)

۴- مرور مطالب قبلی فراموش نشود. مطالب نیم سال اول و مطالب قبل از تعطیلی اگر مرور نشوند کم کم به باد فراموشی سپرده می شوند بر مرور آنها اهتمام بورزید.

۵- فکر حذف ترم را از سرتان بیرون کنید. حتی اگر بحران کرونا تا پاییز طول بکشد، امکان حذف یک نیم سال از ساختار آموزشی کشور وجود ندارد. این موضوع تمام آموزش کشور را برای سالهای متمادی به هم می ریزد و تحت هیچ شرایطی امکان آن وجود ندارد تنها ممکن است نیم سال تحصیلی حتی تا آخر شهریور شایدهم تا اوایل پاییز طول بکشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *