بچه ای که درس نمی خواند

برخی بچه های مقطع ابتدایی و حتی مقاطع بالاتر، در خانه درس نمی خوانند و این بزرگترین دردسر والدین و کودکان به ویژه در تعطیلات طولانی است. اما راهکار حل این چالش چیست؟

این چالش اما جدی است از یک سو کودکان با اکراه درس هایشان را در خانه می خوانند و از سوی دیگر والدین نگران آینده تحصیلی فرزندانشان هستند. روی دیگر این سکه هم یعنی واگذاری بخشی از آموزش از مدرسه به خانه، این چالش را جدی تر می کند.

علت را پیدا کنید

اولین گام برای حل چالش درس نخواندن کودکان، علت یابی آن است والدین باید بدانند که چرا کودکشان درس نمی خواند. علت می تواند یکی از موارد زیر باشد:

– بی علاقگی به مطالعه

یکی از اولین دلایل عدم مطالعه دانش آموزان در خانه، جو خانه است یعنی شرایطی که دانش آموز در آن زندگی می کند ارزشی یه مطالعه قائل نمی شود و لذا خود دانش آموز نیز علاقه ای به تحصیل پیدا نمی کند.

همین الان رزرو کنید: کلاس آنلاین از ابتدایی تا کنکور مکات (کلیک کنید)

در جو خانه تان جستجو کنید ببینید که اعضای خانواده چه کاری را بیشتر انجام می دهند، بالتبع دانش آموز نیز همان کار را بیشتر انجام خواهد داد اگر والدین بیشتر از مطالعه، تلویزیون تماشا می کنند، نباید انتظار داشته باشند که فرزندشان دائم مشغول مطالعه باشد.

– بی علاقگی به مدرسه یا معلم

برخی از بی علاقگی ها ناشی از مسائلی است که ممکن است فرزند شما در مدرسه داشته باشد. بدخلقی معلم، مشکل با همشاگردی ها یا تنش داشتن با مدیران و معاونان و کادر آموزشی مدرسه می تواند، در بی علاقگی دانش آموز به درس نقش داشته باشد در پایه های متوسطه نیز ممکن است، رابطه نامناسب معلم با شاگردان یا روش تدریس نامناسب او، دانش آموز به خواندن یک درس خاص علاقه ای نداشته باشد.

– درس خواندن کسالت بار

بعضی والدین تلاش می کنند که کودکشان ۲۴ ساعته پای کتاب باشد در حالی که این موضوع اصلا ممکن نیست بچه شما بخصوص در سنین ابتدایی به تفریح، بازی و حضور در اجتماعات نیز نیاز دارد. بهتر است که درس خواندن کودکانتان را همراه با بازی و فیلم های آموزشی کنید که هم سرگرم کننده است و هم آموزنده.

هرگز از برنامه های سفت و سخت غیر قابل تغییر در زمینه درس خواندن برای بچه هایتان استفاده نکنید، مثلا وقتی مهمان دارید، انتظار بی جایی است که کودک شما در اتاقی بنشیند و درس بخواند، بهترین راه این است که برنامه را طوری بچنید که کودک شما حوصله و حس و حال درس خواندن را داشته باشد وگرنه نتیجه عکس می گیرید.

-مشکلات جسمی و روحی

اگر کودک شما مشکل جسمی داشته باشد یا محیط خانه و جمع دوستان به گونه ای باشد که او را به لحاظ روانی در هم ریخته کند، ظرفیت عملی برای درس خواندن ندارد، ابتدا باید این مشکلات را برطرف کنید.

حل مشکلات آموزشی کودکان توسط روانشناس تربیتی (کلیک کنید)

با کودکتان حرف بزنید!

بعد از اینکه علت یابی کردید و مشکل را حل کردید، حالا نوبت آن می رسد که به کودکتان عزت نفس بدهید. با کودکتان حرف بزنید شایستگی های او را تقویت کنید تا عزت نفس بگیرید. او را در زمینه درس خواندن به صورت مادی و معنوی تشویق کنید و البته هیچ چیز مانند حرف زدن یا شنیدن دانسته های علمی جدید او نمی تواند کودک را برای خواندن درس هایش ترغیب کند.

گوشی تان را کنار بگذارید

والدین در ایام تعطیلات یا غرق گوشی می شوند، یا خانه را گردگیری می کنند و یا هر کس گوشه ای کز می کند و فیلم می بینند و انتظار هم دارند که بچه هایشان در این فضا پای کتاب میخکوب شوند. اگر کودکتان را دوست دارید، گوشی تان را کنار بگذارید با فرزندتان آزمایش های علمی کتاب هایش را انجام دهید، گل بکارید و … تا او را تشویق کنید که فعال باشد.

گروه آموزش آنلاین مکات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *