درس زیست شناسی نیز همچون تمام درس های دیگر نیازمند روش مناسبی برای مطالعه است به ویژه اینکه این درس در کنکور تجربی برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی اثرگذاری بالایی دارد و باید از همان پایه درست و صحیح مطالعه شود تا بتوان از آن نتیجه درستی گرفت. ۱۲ راه برای مطالعه درست زیرشناسی در این مقاله توضیح داده شده اند.

۱ – پیش خوانی این درس قبل از کلاس : به دلیل بروز کلمات و مفاهیم جدید در هر بخش و فصل این درس بهتر است که قبل از کلاس مطالب رو خوانی شود تا سر کلاس مفاهیم زیاد ناآشنا نباشد.

۲ – حضور دایم درکلاس : یکی از مهمترین مراحل یادگیری درس زیست شناسی حضور در کلاس است، چون که خواندن این درس به تنهایی و بدون تعلیم واقعا کاری دشوار است.

۳ – مطالعه درس تدریس شده در همان روز : برای اینکه به مدت طولانی درس زیست شناسی در حافظه بلند مدت بماند، بهتر است که هر مبحثی که تدریس میشود در همان روز حتما خوانده شود.

۴ – مرور هر روز : زیست شناسی مهمترین درس رشته تجربی است، درسی بسیار مفهومی که برای اینکه از فراموشی آن جلوگیری شود باید هر روز برای آن وقت گذاشت و به صورت مستمر خوانده شود.

۵ – حفظ نکردن طوطی وار مطالب : زیست شناسی کاملا درسی مفهومی است، بنابراین خواندن به صورت طوطی وار و حفظی این درس هیچ تاثیری در یادگیری این درس نخواهد داشت.

۶ – عمیق خواندن : تفاوت زیادی بین مفهومی خواندن و عمیق خواندن وجود دارد. عمیق خواندن به این منظور است که به تمام جزئیات دقت شود و کلمه به کلمه هضم گردد.

همین الان رزرو کنید: کلاس های آنلاین از ابتدایی تا دانشگاه

۷ – مطالعه اشکال موجود در کتاب : یکی از مهمترین بخش های درس زیست شناسی اشکالی است که در کتاب آورده میشود، این اشکال برای بیان مفاهیم بسیار مهم هستند و یادگیری آنها باعث میشود که درک بهتری از مفاهیم بیان شده داشت.

۸ – خلاصه نویسی : نوشتن به مراتب تاثیرات بسیار زیادی نسبت به صرفا مطالعه کردن دارد. نکات مهم حتما باید یادداشت شوند تا در زمان مرور نیازی نباشد که کل کتاب را مرور کرد.

۹ – پیوسته مطالعه کردن : زیست شناسی درسی است که مفاهیم آن با همدیگر پیوستگی کامل دارند. نباید بدون خواندن یک مبحث اولیه سراغ مبحث های بعدی رفت چون مطالب کاملا به هم مرتبط هستند.

۱۰ – حل نکردن تمرین بلافاصله بعد از مطالعه هر مبحث : اکثر سوالاتی که در زیست شناسی طرح میگردد به این صورت است که ترکیبی از چندتا مبحث هستند، پس بر خلاف سایر درس ها بهتر است که ابتدا تمام مباحث به صورت کامل مطالعه گردد و سپس مسئله یا تمرینی حل شود.

۱۱ – عدم طولانی خواندن : به هیچ وجه نباید این درس را را بیشتر از دو ساعت به صورت متوالی مطالعه کرد. مطالعه طولانی مدت این درس باعث خستگی و کاهش یادگیری می شود.

۱۲ – چنانچه که در زمینه مطالعه درس زیست شناسی و یادگیری آن اشکالات زیادی دارید، میتوانید از مدرسین آنلاین زیست شناسی مکات، کمک بگیرید.

نویسنده مقاله: بهمن شابویی- از اساتید مکات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *