ریاضی از آن دسته درس هایی است که هم می تواند بسیار شیرین باشد و هم بسیار تلخ. شیرین برای آنهایی که روش خواندن را ریاضی را بلدند و تلخ برای کسانی که روش مطالعه صحیح این درس را نمی دانند و ناکام می مانند. در اینجا روش هایی را برای درست خواندن ریاضی تشریح کرده ایم که بهره گیری از آنها می توانید، از درس ریاضی نتیجه خوب بگیرید.

۱- حضور مرتب در کلاس : با حضور در کلاسهای ریاضی (آنلاین یا حضوری فرقی ندارد)، حین مطالعه ریاضی اشکالارت کمتری خواهید داشت و همچنین باعث افزایش سرعت مطالعه می گردد. عدم حضور در کلاسها باعث می شود که فرد کل مطلب را از اول خودش بخواند و این کار هم سخت است و هم احتمال رخداد اشتباه نیز وجود دارد.

۲- نوشتن جزوه در کلاس : بهترین منبع برای یادگیری درس ریاضی جزوه نوشته شده در کلاس به همراه کتاب درسی است. جزوه نوشته شده به وسیله خود فرد باعث میشود فرد تسلط بیشتری بر روی مطالب داشته باشد نسبت به جزوه ای که از دیگران کپی میکند.

۳- داشتن تمرکز در حین مطالعه : ریاضی باید در یک جای ساکت و آرام مطالعه گردد. محل مطالعه معمولا یکسان درنظر گرفته شود چون باعث میشود که حواس کمتر پرت شود. تمرکز حواس و توضیح دادن مطالب برای خود نیز موثر است.

۴- مطالعه مستمر: داشتن وقت کافی برای یادگیری ریاضی الزامی می باشد. این درس باید به صورت مرتب و ادامه دار مطالعه گردد تا فراموش نگردد.

۵- حل تمرین و مسئله حین درس خواندن : ریاضی را نمیتوان فقط با خواندن و گوش دادن یاد گرفت. ریاضی درسی است که برای یادگیری به حل تمرین و مسئله نیاز دارد و باید به صورت متنوع خوانده شود. بخشی از وقت صرف درس خواندن و بخشی دیگر نیز صرف حل کردن تمرینات، گردد.

۶- یادداشت نکات مهم : حین مطالعه درس ریاضی و یا حین حل تمرین و مسئله، نوشتن نکات مهم در یک جزوه بسیار با اهمیت است. به این ترتیب منبع بسیار خوب دیگری در اختیار خواهید بود که در ایام امتحانات و یا ایام کنکور می توان آن را مرور کرد.

همین الان کلاس آنلاین: رزرو کنید

۷- داشتن برنامه برای مطالعه : ریاضیات یک درس کاملا پیوسته است. برای مطالعه این درس در طول ترم داشتن یک برنامه و نظم و ترتیب لازم است. یکی از بزرگترین مشکلات خواندن این درس انباشته شدن آن است.

۸ – اثبات کردن روابط : اثبات کردن فرمول ها و روابط مربوط به درس ریاضی باعث می شود به راحتی این روابط در حافظه بماند.

۹ – حفظ نکردن فرمول ها و روابط : فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در رياضيات وجود دارد، که حفظ کردن آنها اصلا درست نیست. با تسلط بر روش‌هاي کليدي، ميزان اطلاعاتي که بايد به خاطر سپرده شود، کاهش خواهد یافت.

۱۰ – به صورت گروهی درس خواندن : افراد مختلف مساله ها رو با دیدهای مختلفی می بینند. چیزی که برای یک نفر سخت به نظر میرسد، ممکن است برای یه نفر دیگه خیلی آسان باشد. داشتن جنبه های فکری مختلف در مورد مساله ای میتواند به درک بهتر فرد کمک کند.

۱۱- طرح کردن سوال : طرح کردن سوال برای خود و یا استفاده از سوالات طرح شده توسط دیگران باعث می شود که دید بهتری نسبت به مسایل پیدا کرد و موجب میشود که تسلط بیشتری بر مبحث موردنظر پیدا کرد.

۱۲- چنانچه که در زمینه مطالعه درس ریاضی و یادگیری آن اشکالات زیادی دارید، می توانید از کلاس های آنلاین مکات، استفاده کنید.

نویسنده مقاله: بهمن شابویی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *