کتاب ادبیات فارسی

خواندن درس ادبیات برای بسیاری از کنکوری ها و دانش آموزان به ویژه آنها که رشته ای غیر از انسانی دارند، بسیار گنگ و گیج کننده است. اغلب دانش آموزان و کنکوری ها نمی دانند ادبیات را به چه شیوه ای باید بخوانند.

درس ادبیات از آن جمله درس هایی است که خواندنش نیازمند تحلیل و درک مطلب است، سوال های پرتکرار، بیت های پرتکرار و… در درس ادبیات چیزی نیست جز راهی برای درآمدزایی، وگرنه ادبیات فارسی آنقدر پیچیدگی دارد که یک طراح سوال کنکور می تواند، به راحتی نسخه یک داوطلب را بپیچید. حال راهکار چیست؟

دایره واژگانی

اساسی ترین بنیان درک ادبیات، واژگان است اصلا ادبیات با واژه ها سر و کار دارد و کسی که قرار است به سوالی ادبی پاسخ بدهد، باید دایره ای واژگانی داشته باشد که در معنای کلمات به ویژه در ادبیات غنی فارسی گیر نیفتد.

برای تقویت دایره واژگانی در هر سطحی هستید باید با متون و آثار ادبی ارتباط برقرار کنید. حفظ املا یا معنی چند کلمه نمی تواند شما را وارد دنیای عظیم ادبیات کند.

آثار کلاسیک فارسی که نثر ساده تری دارند را انتخاب کنید، گلستان سعدی، شاهنامه، مثنوی، بوستان و… می توانند انتخاب های خوبی برای آغاز سیر در وادی ادبیات باشند کتاب هایی پر معنی و پر از لغات خوب که البته در مدت کمی نیز می شود آنها را خواند و البته نسخه های الکترونیکی آنها نیز به راحتی قابل دانلود است.

هرجایی نیز به کلمه ای برخوردید که معنایش را نمی دانستید، لغت نامه های اینترنتی آماده هستند که به شما پاسخ دهند.

شعر کلاسیک و نو

بخش اعظمی از آرایه های ادبی در اشعار کلاسیک فارسی است. این آرایه ها ابداع شده اند تا واژگان به شکل و شمایلی زیبا و آراسته به مخاطب ارائه شوند. اما تا زمانی که با شعر و دنیای شعر فارسی ارتباط نداشته باشید، بعید است که بتوانید آرایه ها را تشخیص بدهید.

شناخت وزن شعر، آرایه های ادبی، قرابت معنایی و… همه در گرو ارتباط با شعر فارسی است و این ارتباط هم لذت بخش است و هم آموزنده، پس اگر می خواهید شعر را خوب بشناسید و در سوال های پیچیده کنکور، گیر نیفتید با شعر ارتباطتان را قطع نکنید، حافظ بخوانید، سعدی بخوانید، مولوی بخوانید و… و این را جزو فعالیت های روزمره تان کنید قطعا بعد از مدتی از پس اشعار ساده کتاب های درسی بر خواهید آمد و کارتان برای کنکور نیز ساده خواهد بود.

تازه شعر که بخوانید یا خوانش و دکلمه ها را گوش کنید، طولی نخواهد کشید که کنجکاو خواهید شد تا شاعران را هم بشناسید و اینگونه اگر چیزی از تاریخ ادبیات هم بخوانید در خاطرتان خواهد ماند.

پس راز خواندن ادبیات در ارتباط با آن است، اگر ادبیات را خوب بخوانید، خوب درک می کنید و خوب هم به سوالات آن پاسخ خواهید داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *