شیمی یک درس وابسته به کلاس و استاد است اما نه آنقدرها که از آن هراس داشته باشیم اول باید بدانیم که شیمی را چگونه بخوانیم. مطالعه اصولی درس شیمی به ما کمک می کند که یادگیری بیشتری از آن کسب کنیم و نمره بهتری هم در امتحان و کنکور به دست بیاوریم اما سوال اساسی همین است، شیمی را چگونه باید بخوانیم؟ اساتید مکات در این مقاله راهبردهایی را برای مطالعه درس شیمی در اختیار شما می گذارند؟

۱- حضور در کلاس : با حضور در کلاسهای شیمی (پیشنهاد ما کلاس های آنلاین مکات است)، حین مطالعه شیمی اشکالات کمتری خواهید داشت و همچنین باعث افزایش سرعت مطالعه میگردد. عدم حضور در کلاسها باعث میشود که فرد کل مطلب را از اول خودش بخواند و این کار هم سخت است و هم احتمال رخداد اشتباه نیز وجو دارد.

۲- نوشتن جزوه در کلاس : بهترین منبع برای یادگیری درس شیمی جزوه نوشته شده در کلاس به همراه کتاب درسی است. جزوه نوشته شده به وسیله خود فرد باعث میشود فرد تسلط بیشتری بر روی مطالب داشته باشد نسبت به جزوه ای که از دیگران کپی میکند.

۳- داشتن تمرکز در حین مطالعه : ریاضی باید در یک جای ساکت و آرام مطالعه گردد. محل مطالعه معمولا یکسان درنظر گرفته شود چون باعث میشود که حواس کمتر پرت شود. تمرکز حواس و توضیح دادن مطالب برای خود نیز موثر است.

۴- حفظ نکردن طوطی وار مطالب : قسمتی از مطالب درس شیمی کاملا درسی مفهمومی است، بنابراین خواندن به صورت طوطی وار و حفظی این درس هیچ تاثیری در یادگیری این درس نخواهد داشت.

همین الان رزرو کنید: کلاس آنلاین شیمی

۵- حل تمرین و مسئله حین درس خواندن : شیمی را نمیتوان فقط با خواندن و گوش دادن یاد گرفت. بخشی از وقت صرف درس خواندن و بخشی دیگر نیز صرف حل کردن تمرینات، گردد.

۶- یادداشت نکات مهم : حین مطالعه درس شیمی و یا حین حل تمرین و مسئله، نوشتن نکات مهم در یک جزوه بسیار با اهمیت است. به این ترتیب منبع بسیار خوب دیگری در اختیار خواهید بود که در ایام امتحانات و یا ایام کنکور می توان آن را مرور کرد.

۷- داشتن برنامه برای مطالعه : شیمی یک درس کاملا پیوسته است. برای مطالعه این درس در طول ترم داشتن یک برنامه و نظم و ترتیب لازم است. یکی از بزرگترین مشکلات خواندن این درس انباشته شدن آن است.

۸ – حل نکردن تمرین بلافاصله بعد از مطالعه هر مبحث : اکثر سوالاتی که در شیمی طرح میگردد به این صورت است که ترکیبی از چندتا مبحث هستند، پس بر خلاف سایر درس ها بهتر است که ابتدا تمام مباحث به صورت کامل مطالعه گردد و سپس مسئله یا تمرینی حل شود.

۹ – حفظ نکردن فرمول ها و روابط : فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در شیمی وجود دارد، که حفظ کردن آنها اصلا درست نیست. با تسلط بر روش‌هاي کليدي، ميزان اطلاعاتي که بايد به خاطر سپرده شود، کاهش خواهد یافت.

۱۰ – به صورت گروهی درس خواندن : افراد مختلف مساله ها رو با دیدهای مختلفی می بینند. چیزی که برای یک نفر سخت به نظر میرسد، ممکن است برای یه نفر دیگه خیلی آسان باشد. داشتن جنبه های فکری مختلف در مورد مساله ای میتواند به درک بهتر فرد کمک کند.

۱۱- طرح کردن سوال : طرح کردن سوال برای خود و یا استفاده از سوالات طرح شده توسط دیگران باعث میشود که دید بهتری نسبت به مسایل پیدا کرد و موجب میشود که تسلط بیشتری بر مبحث موردنظر پیدا کرد.

۱۲- چنانچه که در زمینه مطالعه درس شیمی و یادگیری آن اشکالات زیادی دارید، میتوانید از مدرسین خصوصی شیمی مکات، کمک بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *