خواندن درس عربی یکی از بزرگترین کابوس های دانش آموزان و کنکوری هاست اما عربی آنقدرها هم خواندنش سخت و ترسناک نیست؟ حتی خیلی وقتها ساده تر از آن چیزی است که فکرش را بکنیم.

عربی را اگر بلد باشیم که به چه شیوه ای بخوانیم و بتوانیم نگاهمان را به این درس عوض کنیم، قطعا بهتر خواهیم آموخت حتی بهتر از بسیاری از درس هایی که ادعا می شود، ساده هستند.

عربی یک درس مهارتی است

اگر درس ها را بنا بر عرف موجود به دو گروه حلیاتی و مهارتی تقسیم بندی کنیم، درس عربی در دسته دوم قرار می گیرد. عربی یک درس مهارتی است و تسلط بر آن نیازمند کسب مهارت است نه حفظ کردن راه حل ها. بنابراین عربی مثل ریاضی است، مهارتهای مختلف را باید بلد باشیم تا این درس را یادبگیریم این مهارتها شامل قواعد یا دستور زبان که شامل تحلیل های صرفی و نحوی است و همچنین شامل دایره واژگانی، قواعد ترجمه، املا و… است.

درس های مهارتی به گونه ای هستند که باید هر روز و همیشه تمرین شوند تا در خاطر بمانند. عربی نیز اگر هر روز قواعد آن را تمرین کنیم – تاکید می کنم تمرین کنیم- قطعا برای همیشه در حافظه می ماند اما اگر هر روز آنها را حفظ کنیم باز در شرایطی آن را فراموش خواهیم کرد.

اینکه چگونه تمرین کنیم نیز ساده است اول قواعد مختلف را یاد می گیریم سپس آنها را بر روی متن های مختلف پیاده سازی می کنیم مثلا اگر یاد گرفتیم فعل ماضی چیست و چگونه صرف می شود، یک متن جلو رویمان می گذاریم، فعل های ماضی آن را پیدا می کنیم، تک تک صرف می کنیم و مطمئن می شویم که درست صرف کرده ایم، تکرار این تمرین ما را بر قاعده فعل ماضی مسلط می کند.

متن عربی را می توانیم از اینترنت دانلود کنیم یا از متون کتابهای درسی برای این کار استفاده کنیم.

کلاس های خصوصی آنلاین مکات: همین الان رزرو کنید

عربی یک زبان خارجی است

باید باور کنیم که درس عربی یک زبان خارجی است مثل درس زبان انگلیسی. اگر این باور را در خودمان به وجود آوردیم به جای حفظ قواعد یا کلمه ها از روش های یادگیری زبان برای تسلط بر عربی استفاده می کنیم.

این روشها را بارها در درس زبان انگلیسی دیده ایم. مرور کلمات، مواجهه با متون و مکالمه ها، تکرار قاعده های دستوری، استفاده از فلش کارت های لغات، نوشتن کلمات برای تسلط بر املا و… از جمله روش هایی است که برای یادگیری یک زبان خارجی استفاده می کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *