کلاس فیزیک

یادگیری فیزیک با مطالعه اصولی و مرور محقق می شود، ما پیش را از آنکه بتوانیم درس فیزییک را یاد بگیریم باید شیوه مطالعه آن را بیاموزیم، شیوه ای که به ما کمک کند بیشترین بازدهی را نسبت به مطالعاتمان داشته باشیم. در این مقاله ۱۲ راهکار برای مطالعه درس فیزیک پیشنهاد شده است که اگر رعایت شود، فیزیک به ساده ترین درس برنامه درسی تبدیل خواهد شد.

۱ – پیش خوانی : به دلیل مفاهیم جدید در هر بخش و فصل این درس بهتر است که قبل از کلاس مطالب روخوانی شود تا سر کلاس مفاهیم زیاد ناآشنا نباشد.

۲ – حضور پیوسته درکلاس : برای یادگیری درس فیزیک یکی از نکته های مهمی که حائز اهمیت است، حضور در کلاس است، چون که ابتدا باید این درس تعلیم داده شود و سپس به تنهایی مطالعه گردد.

۳ – مطالعه درس تدریس شده در همان روز : برای اینکه به مدت طولانی درس فیزیک در حافظه بلند مدت بماند بهتر است که هر مبحثی که تدریس میشود در همان روز حتما خوانده شود.

همین حالا رزرو کنید: کلاس آنلاین فیزیک با بهترین اساتید

۴ – حفظ نکردن فرمول ها و روابط : فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در فیزیک وجود دارد، که حفظ کردن آنها اصلا درست نیست. با تسلط بر روش‌هاي کليدي، ميزان اطلاعاتي که بايد به خاطر سپرده شود، کاهش خواهد یافت.

۵ – حفظ نکردن طوطی وار مطالب : قسمتی از مطالب درس فیزیک کاملا درسی مفهمومی است، بنابراین خواندن به صورت طوطی وار و حفظی این درس هیچ تاثیری در یادگیری این درس نخواهد داشت.

۶ – به صورت گروهی درس خواندن : افراد مختلف مساله ها رو با دیدهای مختلفی می بینند. چیزی که برای یک نفر سخت به نظر میرسد، ممکن است برای یه نفر دیگه خیلی آسان باشد. داشتن جنبه های فکری مختلف در مورد مساله ای میتواند به درک بهتر فرد کمک کند.

۷ – مطالعه اشکال موجود در کتاب : یکی از مهمترین بخش های درس فیزیک اشکالی است که در کتاب آورده میشود این اشکال برای بیان مفاهیم بسیار مهم هستند و یادگیری آنها باعث میشود که درک بهتری از مفاهیم بیان شده داشت.

ویدئوهای آموزشی درس به درس اساتید مکات

۸ – خلاصه نویسی : نوشتن به مراتب تاثیرات بسیار زیادی نسبت به صرفا مطالعه کردن دارد. نکات مهم حتما باید یادداشت شوند تا در زمان مرور نیازی نباشد که کل کتاب را مرور کرد.

۹ – پیوسته مطالعه کردن : فیزیک درسی است که مفاهیم آن با همدیگر پیوستگی کامل دارند. نباید بدون خواندن یک مبحث اولیه سراغ مبحث های بعدی رفت چون مطالب کاملا به هم مرتبط هستند.

۱۰ – حل نکردن تمرین بلافاصله بعد از مطالعه هر مبحث : اکثر سوالاتی که در فیزیک طرح میگردد به این صورت است که ترکیبی از چندتا مبحث هستند، پس بر خلاف سایر درس ها بهتر است که ابتدا تمام مباحث به صورت کامل مطالعه گردد و سپس مسئله یا تمرینی حل شود.

۱۱ – عدم طولانی خواندن : به هیچ وجه نباید درس فیزیک را بیشتر از دو ساعت به صورت متوالی مطالعه کرد. مطالعه طولانی مدت این درس باعث خستگی و کاهش یادگیری می شود.

۱۲ – چنانچه که در زمینه مطالعه درس فیزیک و یادگیری آن اشکالات زیادی دارید، میتوانید از مدرسین خصوصی فیزیک مکات، کمک بگیرید.

نویسنده: بهمن شابویی- از اساتید مکات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *